Girişimci Belgeselleri: İzle, İşin Büyüsün!

Girişimcilik yeterli bir altyapı, güzel bir fikir ve cesaretin bir araya geldiği noktada kendini gösteren çok önemli yetenek. Her girişimci kendine has özelliklere sahip olsa da bazı temel girişimci özellikleri hiç değişmez. İşte bu noktada, bir girişimci olarak kazanmanız gereken yeteneklerin de bir listesi var aslında. Bu listeye, sizden önce atılmış adımları yani girişimleri inceleyerek öğrenebileceğiniz gibi, girişimci filmleri, girişimci belgeselleri gibi sanat yardımı ile de bu yetenekleri edinebilirsiniz. Bunlar, TEDx konuşmaları gibi kısa konuşmalar, filmler, belgeseller gibi yapımlar olabilir. Daha önceki yazılarımda, girişimci filmlerinden detaylı olarak bahsetmiştim. Bu yazıda da ben size, girişimci ve girişimci adaylarının mutlaka izlemesi gereken belgesellere değineceğim. Umarım, bu belgeseller size ve girişiminize ışık olur ve işinizi daha yukarılara taşımanız için fikir verir.


Mutlaka İzlemeniz Gereken Girişimci Filmleri ‘ne de Göz Atabilirsiniz!


Girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken girişimci belgeselleri serisinde, aşağıdaki gibi bir liste derledim.

 1. Abstract: The Art of Design (2017)
 2. Jiro Dreams of Sushi (2011)
 3. Standing in the Shadows of Motown (2002)
 4. Inside Bill’s Brain (2019)
 5. Indie Game (2012)
 6. Dogtown and Z Boys
 7. Once in a Lifetime (2006)
 8. We Live In Public (2009)
 9. Startup.com (2001)
 10. Ben Bolt / I am Bolt (2016)
 11. Print The Legend (2014)
 12. Something Ventured (2013)
 13. Art & Copy (2009)
 14. E-Dreams (2001)
 15. Beer Wars (2009)
 16. Steve Jobs – One Last Thing (2011)
 17. Capital C (2014)
 18. The Start-up Kids (2013)
 19. Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel (2015)
 20. Tony Robbins: Ben Sizin Yol Göstericiniz Değilim (2016)
 21. Code Girl (2014)
 22. Freakonomics (2010)
 23. The Director: An Evolution in Three Acts (2013)
 24. Elon Musk: The Role of Iron Man (2018)
 25. WePopUp (2014)
 26. Nothing to Lose: The Documentary (2014)
 27. Warren Buffet Olmak (2017)

İsterseniz şimdi bu listede bulunan girişimci belgesellerine biraz daha yakından bakalım ve size bir fikir vermesi açısından, spoiler vermeden, onlar hakkında bir özet sunalım.


Abstract: The Art of Design (2017)    IMDB:8.3

Yaratıcılık, hayal gücü ve tasarım. Müthiş üçlü. Abstract: The Art of Design sekiz farklı tasarımcının dilinden bize bu üçlüyü anlatıyor. Özellikle mimari, grafik tasarım ve fotoğrafçılık alanlarına ilginiz varsa ve girişiminizde tasarımın, renklerin, yaratıcılığın önemi büyükse, bu belgeseli kesin izlemelisiniz. Bu belgeselle birlikte, fikrinize, girişiminize ve işinize bu sanatsal bakış açısıyla bir başka bakacaksınız. 

girisimci-belgeselleri-girisimce-1
Abstract: The Art of Design

Jiro Dreams of Sushi (2011)   IMDB:7.8

Sushi sever misiniz? Peki Sushi ‘ye gönül vermiş bir insanı öğrenmek ister misiniz? Cevabınız evetse, Jiro ve Jiro Dreams of Sushi, sizin izlemeniz gereken bir belgesel. Tokya ‘da küçük bir dükkanda 3 Michelin yıldızlı 85 yaşında, bir sushi ustası düşünün. İşte bu belgesel bu dükkanı, Jiro ‘yu ve onun tutku dolu sushi hikayesinin anlatıyor.

girisimci-belgesel-girisimce-2
Jiro Dream of Sushi

Standing in the Shadows of Motown (2002) IMDB:7.8

Standing in the Shadows of Motown belgeseli bir diğer girişimci belgeseli. Belgesel, Berry Gordy ‘nin kurduğu plak firmasını ve bir araya getirdiği yetenekli müzisyenlerin müzik yaşamlarını konu alıyor. Elvis Presley, Beatles gibi grupların arkasında çalan bu önemli müzik insanlarının hayatlarını anlatıyor biz Standing in the Shadows of Motown.

belgesel-tavsiye-girisimci-hikaye-1
Standing in the Shadows of Motown

Inside Bill’s Brain (2019)       IMDB:7.8

Bill Gates, şüphesiz en önemli girişimcilerden biri dünyada. Inside Bill’s Brain belgeseli de bu ünlü girişimci ve iş adamının hayatını üç bölümde anlatıyor bize. Bill Gates ‘in, yaşamı, iş hayatı ve düşünceleriyle ilgili önemli detaylara yer verilen belgeselde, girişimciler için önemli detaylar yer alıyor. Bu bakımdan, Inside Bill’s Brain, Girişimcilerin izlemesi gereken belgesellerden.

girisimci-belgeselleri-girisimce-3
Inside Bill’s Brain

Indie Game (2012)    IMDB:7.6

Indie Game bir oyun girişimi belgeseli. Oyun sektörüne ait birçok tüyoyu bize çarpıcı bir şekilde aktaran girişimci belgesellerinden biri olan India Game, girişimcileri hayallerinin peşinden gitmeleri konusunda cesaretlendiriyor. Özellikle oyun yazılımı ile uğraşan biriyseniz ve girişiminiz oyunlar üzerineyse, Indi Game belgeselini mutlaka izlemelisiniz.

startup-belgesel-girisimce-3
Indie Game

Dogtown and Z Boys (2001)  IMDB: 7.6

Dogtown and Z Boys belgeseli de kaykay kültürüne bambaşka bir bakış açısıyla katlı yapan Kaliforniyalı bir kaykay takımının, Zephyr ‘nin hikayesini bizlerle paylaşıyor. Kaykay kültürüne yepyeni hareketler ve farklı bir tarz ekleyen grup, bu aktiviteyi milyarlarca dolarlık bir endüstriye çeviriyor. Girişimcilerin izlemesi gereken belgeseller den biri olan Dogtown and Z Boys, özellikle genç girişimcilerin, Z kuşağı girişimcilerin ilgisini çekecek cinsten.

girisimcilik-belgesel-3
Dogtown and Z Boys

Once in a Lifetime (2006)      IMDB:7.3

Girişimcilerin mutlaka izlemesi gereken belgesellerden bir diğeri olan Once in a Lifetime, bir Amerikan futbol takımı olan The New York Cosmos ‘un başarı hikayesini anlatıyor. İşte hayatından karşınıza çıkacak kişilere nasıl yaklaşmanız gerektiği ve girişiminiz için dikkat etmeniz gereken noktalara güzel bir şekilde dikkat çeken belgesellerden Once in a Lifetime.

girisimci-hikayeleri-belgesel-1
Once in a Lifetime

We Live In Public (2009)       IMDB:7.2

Sosyal medyada çok zaman harcıyor musunuz? Hepimiz zamanımızın önemli bir bölümünü bu platformlarda geçiriyoruz. İşte We live in Public belgeseli tam da bu noktaya vurgu yapıyor. Belgeselde Josh Harris, evine yerleştirdiği kameralar ile canlı yayın yapıyor. Ve sosyal medya ve teknolojinin insan psikolojisini ve davranışları üzerindeki etkisini göstermek için de farklı deneyleri ve sonuçlarını paylaşıyor bizimle.

girisimcilik-belgesel-4
We Live in Public

Startup.com (2001)   IMDB:7.1

Girişimcilerin izlemesi gereken belgeseller serisinin ilk sırasına Startup.com u koyuyorum. Bu belgeselde iki genç girişimcinin GovWorksa isimli websitesini kurma süreçleri ve bu dönemde yaşadıkları anlatılıyor.Startup.com özellikle bir startup ‘ın nasıl yönetilmemesi gerektiğini gözler önüne seriyor. Bu bağlamda, girişimci ve girişimci adaylarının mutlaka izlemesi gereken belgesellerden ilki Startup.com.

girisimci-belgesel-girisimce-1
Startup.com

Ben Bolt / I am Bolt (2016)    IMDB:7.1

Usain Bolt ‘u çoğumuz tanıyoruz. Bolt, altı altın madalyaya sahip, Jamaikalı ünlü bir kısa mesafe koşucusu. Ben Bolt belgeseli, işte bu başarılı koşucunun bu başarılara nasıl ulaştığını anlatan çok öenmli bir belgesel. Motivasyon süreçleri, hayal kırıklıkları, ilhamları ve daha birçok noktaya parmak basılan belgesel, azmin zaferine inananlar için önemli bir yapım.

belgesel-tavsiye-girisimci-hikaye-3
I am Bolt

Print The Legend (2014)       IMDB:7.0

3D yazıcılara merakınız var mı? Eğer siz de bu teknoloji ile yakından ilgileniyorsanız, Print The Legent belgeseli tam size göre girişimci belgesellerinden. Belgesel, 3D yazıcı endüstrisinin derinlerine sokuyor bizi ve bu dev sektördeki firmaların yarışları ile birlikte gelecekte de 3D yazıcıların bizim için ne kadar önemli olacağına vurgu yapıyor.

girisimci-belgeselleri-girisimce-2
Print The Legend

Something Ventured (2011), IMDB:7

Something Ventured belgeseli, özellikle yatırım almak isteyen girişimciler için oldukça önemli bir begesel. Belgeselde, Intel, Aplle gibi büyük teknoloji şirketlerinin yatırımcıları tarafından nasıl finanse edildikleri anlatılıyor. Bu açıdan bakıldığında, siz de yatırıma ihtiyacı olan bir girişimseniz veya yatırım alma niyetindeyseniz, bu belgeseli mutlaka izleyin. Çünkü Something Ventured size yatırım sürecinde yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri adım adım gösterecek. 

girisimci-belgesel-girisimce-3
Something Venture

Art & Copy (2009)     IMDB:6.8

Girişimci belgesellerimizden son belgeselimiz özellikle reklam alanında çok iddialı bir yapım. Reklamların insanları nasıl etkilediğini, tüketici duygularını detaylıca anlatan Art & Copy, aynı zamanda büyük markaların reklam hikayelerine de yer vererek, bu markaların hayranlarını nasıl etkilediklerini anlatıyor. Siz de bir dünya markası haline gelmek istiyorsanız, Art&Copy size göre bir girişimci belgeseli.  

startup-belgesel-girisimce-2
Art & Copy

E-Dreams (2001)       IMDB:6.8

E-Dreams belgeseli iki girişimcinin Kozmo.com adlı internet girişimlerini nasıl kurduklarını, işletme süreçlerini ve onları iflasa sürükleyen şeyleri adım adım anlatıyor bize. Özellikle bir girişimin yapması ve yapmaması gereken şeyleri bir bir üzerinde durarak gösteriyor. Belirli bir ürünün belirli bir süre içinde teslim etmeyi taahhüt ettikleri girişimlerinde iki kafadar öyle büyüyorlar ki artık büyük firmaların dikkatini çekmeye başlıyorlar.

girisimci-hikayeleri-belgesel-3
E-Dreams

Beer Wars (2009)      IMDB:6.8

Girişimci belgesellerinden bir diğeri de Beer Wars belgeseli. Bu belgesel, küçük bir bira üreticisinin, Becks, Budweiser gibi büyük firmalara nasıl meydan okuduğunu, güzel bir girişimci hikayesi üzerinden anlatıyor bize. Ve bütün girişimlere kalitenin her zaman kazanacağını anlatıyor.

girisimcilik-belgesel-5
Beer Wars

Steve Jobs – One Last Thing (2011)   IMDB: 6.7

Girişimcilerin ve girişimci ruhların en sevdiği isme geldi sıra. Steve Jobs. Yaşadığımız son yüzyılda, ortaya çıkardığı yenilik, attığı cesur adımlar ve yarattığı sıradışı teknoloji ile, adından oldukça çok bahsettiren bir isim Steve Jobs. Steve Jobs, One Last Thing adlı belgesel işte bu önemli ismin başarılı ve başarısız yönlerini detaylıca anlatan bir belgesel. Belgesel ayrıca bu sıra dışı girişimcinin, insanlarla iletişiminden, çeşitli durumlara yaklaşımına kadar birçok detay üzerinde duruyor. Steve Jobs hayranlarının mutlaka izlemesi gereken bir belgesel.

belgesel-tavsiye-girisimci-hikaye-4
Steve Jobs, One Last Thing

Capital C (2014)        IMDB:6.7

Capital C, kitle fonlaması ve hayatımıza etkisinin anlatıldığı bire belgesel. Üç ayrı hikaye etrafından dönen belgesel, bir şeyler yaratarak topluma fayda sağlamak isteyen girişimlere nasıl destek olunacağı üzerine odaklanmış.

belgesel-oneri-girisimci-2
Capital C

The Start-up Kids (2013)       IMDB:6.6

Listemizin ikinci sırasındaki The Start-up Kids, isminden de anlaşılacağı üzere, genç girişimcilere odaklanmış. Özellikle genç Amerika ve Avrupa’daki genç girişimcilerin hikayelerine yer verilen girişimci belgeselinde, Vimeo, Soundcloud ve Dropbox gibi girişimlerin kurulum aşması ve karşılaştıkları zorluklara da yer verilmiş. Özellikle teknoloji ile ilgili bir girişiminiz varsa, bu belgesel tam size göre.

startup-belgesel-girisimce-1
The Startup Kids

Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel (2015)                   IMDB:6.6

Minimalizme gönül verenlerdenseniz, bu belgesel tam size göre. Minimalizme gönül vermeyip, yine de bu akımı sevenlerden ve girişiminde de kullanmak isteyenlerden biriyseniz de bu belgesel size ışık tutacak yapımlardan. Daha az eşya ve harcama ile nasıl daha iyi yaşanır ve daha çok kar edilir? İşte bunların cevabı Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel yapımında.

girisimcilik-belgesel-1
Minimalizm: Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel

Tony Robbins: Ben Sizin Yol Göstericiniz Değilim (2016)      IMDB:6.6

Girişimci belgeselleri nden bu belgesel, yazarlık, konuşmacılık ve koçluk yapan Tony Robbins ‘in eğitimlerini, sunumlarını nasıl hazırladığını ve zamanını nasıl yönettiğini anlatıyor bize. Özellikle zaman yönetimim konusunda problem yaşayan girişimcilerdenseniz, Tony Robbins: Ben Sizin Yol Göstericiniz Değilim belgeseli izlemenin zamanı gelmiş demektir.

girisimcilik-belgesel-2
Tony Robbins: Ben Sizin Yol Göstericiniz Değilim

Code Girl (2015)       IMDB:6.4

Kodlama dünyasında kadın çalışan sayısını arttırmayı amaçlayan Technovation Girls projesini anlatan Code Girl belgeseli, özellikle kadın girişimcilerin izlemesi gereken belgesellerden. Bu belgeselde, kadın girişimcilerin bir araya getirilmesi, onlara rehberlik edilmesi ve girişimlerinin belli bir noktaya ulaşma süreçlerindeki destekler anlatılıyor.

girisimci-hikayeleri-belgesel-4
Code Girl

Freakonomics (2010) IMDB:6.3

Müşteri psikolojisi ile ilgileniyor musunuz? Girişiminizin başarıya ulaşması için, insan psikolojisinin ne kadar önemli olduğunun farkında mısınız? Cevabınız evetse, Freakonomiks size göre bir belgesel. Neyi neden yaptığımız sorusuna odaklanan belgesel, çeşitli davranışların arkasındaki nedenlere iniyor ve davranış değişikliklerini çeşitli teşviklerle başarabileceğimizi bize gösteriyor.

belgesel-oneri-girisimci-1
Freakonomiks

The Director: An Evolution in Three Acts (2013)      IMDB: 6.2

Ürün geliştirme ile mi ilgileniyorsunuz? O zaman, Gucci ‘nin kreatif direktörlüğünü yapan Frida Giannini ‘yi anlatan belgesel tam sizlik. The Director: An Evolution in Three Acts belgeselinde, Frida Giannini ‘nin Gucci markasına katkıları ve bu markanın bir dev haline gelmesindeki çalışmaları ve yaklaşımı detaylıca ele alınmış.

girisimci-hikayeleri-belgesel-5
The Director: An Evolution in Three Acts

Elon Musk: The Role of Iron Man (2018)      IMDB:6.2

Sizce Elon Musk kusursuz mu? Tabi ki hayır. Peki girişimleri boyunca sizce kaç kere hata yaptı? Başarısızlıkları da en az başarı kadar önemseyenlerdensiniz, bu belgesel tam size göre. Çünkü bu belgeselde, Elon Musk ‘ın yaptığı hatalar ve bu hatalar sonucunda edindiği tecrübelere yer verilmiş. Hata yapmadan tecrübe edinemezsiniz. Başarısızlık yaşamadan, gerçek başarıyı yakalayamazsınız. Bu yüzden siz de daha önce yapılan hatalara bir de Elon Musk gözüyle bakmak için Elon Musk: the Role of Iron Man girişimci belgeselini izlemelisiniz.

girisimci-hikayeleri-belgesel-2
Elon Musk: the Role of Iron

WePopUp (2014)

WePopUp belgeseli farklı çalışma stilleri ile, varolan çalışma şekline meydan okuyan altı gencin sıradışı bir girişimcilik hikayesini anlatıyor. Belgesel, İsveçli 6 gencin kurduğu bir reklam ajansının hikayesini çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Altı gencin bir olarak, üst düzey firmalara nasıl reklam danışmanlığı hizmeti verdiklerinden, işlerini dünyanın farklı yerlerinde, birçok şehirde nasıl büyüttüklerine kadar adım adım her şeyi anlatıyor bize WePopUp belgeseli.

belgesel-tavsiye-girisimci-hikaye-5
We Pop Up

Nothing to Lose: The Documentary (2014)

Siz de,“Asla pes etme!” felsefesini belirleyen girişimcilerden misiniz? İşte o zaman Nothing to Lose: The Documentary size göre bir belgesel. Belgesel, oğlunu yalnız büyüten Ryan Blair ‘in aynı zamanda nasıl milyon dolarlık bir girişimi ortaya çıkardığını anlatıyor bize ve hayatta asla pes etmemenin önemini bir kez daha vurguluyor.

belgesel-tavsiye-girisimci-hikaye-2
Nothing to Lose: The Documentary

Warren Buffet Olmak (2017) IMDB: 7.5

Warren Buffet dünyanın en önemli yatırımcılarından biri ve dünyanın en zenginlerinden. Bu belgesel bu önemli yatırımcının hayatını ve yaptığı yatırımları anlatıyor. Siz de bir Warren Buffet hayranıysanız, girişimci belgesellerinden bu belgeseli mutlaka izleyin. Çünkü bu belgesel, yatırım konusunda sizin için ufuk açıcı bir film olabilir. Sonuçta bir girişimci, iyi bir de yatırımcı olmak zorunda!

warren-buffet-belgeseli-www.girisimce.com

Bazen İzlemek De Çalışmaktır!

Girişiminiz için çok mu çalışıyorsunuz? Film veya diziz izleyecek zamanı olmayanlardan mısınız? Peki, işinize katkı yapacak yapımları izlemeye ne dersiniz. İşte, girişimcilerin izlemesi gereken belgeseller, bu yapımlardan. Hem girişimci filmleri hem de girişimci belgeselleri, işiniz, fikriniz ve girişiminiz konusunda size bambaşka ufuklar açacak. Unutmayın, çalışmak sadece çalışarak olmaz. Bazen işinizle ilgili izleyerek, dinleyerek de çalışmış olursunuz. Umarım bu yapımlar size ve girişiminize farklı bakış açıları sağlar.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir